Menu

Альтернативна енергія- майбутнє чи реальність ?

alt

Батарейний ажіотаж

Інститут Рокі Маунтін (англ. Rocky Mountain Institute, скор. RMI) - некомерційна організація, яка займається поширенням інформації про принципи екологічно безпечного і розрахованого на довгострокову перспективу соціально-економічного розвитку, нещодавно опублікувала доповідь про появу нових технологій використання відновлюваних джерел енергії, які отримали назву «Якісно нові батареї» (англ. Breakthrough Batteries). В ньому говориться, що загальносвітовий перехід до сучасних методів отримання енергії, так званий «Енергетичний перехід», відбувається швидше, ніж прогнозувалося математичними моделями і це стало можливим завдяки значним інвестиціям в передові технології акумуляторних батарей.

В компанії, що займаються технологіями зберігання енергії, вкладається така кількість коштів, що сумарний обсяг попередніх і планованих інвестицій до 2023 р сягає 150 млрд. доларів. Це рівнозначно тому, як якщо б кожен житель Землі пожертвував на ці технології по 20 доларів. Тільки в першій половині 2019 р фірми венчурного капіталу інвестували нечувані 1,4 млрд. доларів.

У RMI вважають, що ці інвестиції виведуть як літій-іонні, так і нові акумуляторні технології за новий, раніше недосяжний рівень конкурентної боротьби, де вони швидше, ніж це прогнозувалося, отримають новітнє застосування. Це, в свою чергу, призведе до зниження витрат, що виникають при відмові від вуглеводнів в ключових секторах, прискорить енергетичний перехід в усьому світі і допоможе зламати і перевершити прогнози панівних уявлень про світову енергетичну модель.

Цикли зворотного зв'язку

У RMI передбачають створення «взаємозміцнюючих циклів зворотного зв'язку» між держполітикою, процесами досліджень та розробок, виробництвом та економією від збільшення масштабів виробництва. Продуктивність акумуляторів буде тільки зростати в наслідок цих циклів і ціна на них різко знизиться з поточних 187 $ / кВт ∙ год (за даними Bloomberg) до 87 $ / кВт ∙ год 2025 р

У доповіді говориться:

«Ці зміни вже зараз призводять до відмови від запланованих обсягів генерації електроенергії на основі природного газу. Потреба в нових електростанціях на природному газі може бути задоволена за рахунок портфелів активів екологічно чистих джерел енергії (ПЧЕ), що характеризуються використанням акумуляторних технологій, підвищеною енергоефективністю, генерацією на основі відновлюваних джерел енергії та регулюванням попиту ».

Витіснення природного газу в якості джерела генерації

У RMI вважають, що існуючі електростанції на природному газі перестануть становити конкуренцію вже в 2021 г. У той самий час, відкриття будь-яких нових станцій подібного типу - це ризикована справа, так як їх власники можуть просто опинитися в скрутному становищі. А все тому, що такі електростанції не зможуть конкурувати на рівних з технологіями «ВДЕ + накопичення і зберігання» ще до виходу на стадію окупності власних капітальних витрат.

Майбутні торгові війни

Існує чотири основних ринки технологій акумулювання енергії: Китай, Європейський Союз, США та Індія. У RMI провели ретельний аналіз кожного і виявили ряд показових закономірностей, властивих кожному з них:

Ринок електротранспортних засобів стимулює попит. Зростання попиту в цьому секторі викликає падіння цін.

Ринок технологій накопичення і зберігання енергії в мережевому масштабі готовий до «зльоту».

Серед четвірки лідерів Китай займає чільну позицію в плані технологій сонячної енергії і електромобілів завдяки давній історії послідовних та великих інвестицій. Згідно з доповіддю RMI, «у КНР також є перевага в питаннях первинної переробки руди, наявності дефіцитних матеріалів і виробництва компонентів».

У доповіді не будуються прогнози щодо того, що станеться, якщо Піднебесна скористається домінуючим становищем на ринку в якості «зброї» в торговельній війні. Наприклад, що станеться, якщо ця країна вирішить обмежити або ввести ембарго на імпорт дефіцитних матеріалів для виробництва акумуляторів в США?

Відповідь на це питання Forbes дали двоє з чотирьох авторів доповіді, Чарлі Блок (Charlie Bloch) і Джеймс Ньюкомб (James Newcomb), в ході електронного листування:

«Ескалація цих торгових війн загрожує всім галузям промисловості і світовій економіці в цілому: вона не відповідає інтересам ні США, ні Китаю і робити будь-які висновки про можливі масштаби або результати дій, пов'язаних з акумуляторними технологіями або корисними копалинами, - контрпродуктивно.

Поза всяким сумнівом, в цій найважливішій галузі в Китаї усвідомлюють важливість довгострокових економічних можливостей і потенційний збиток для американо-китайських економічних відносин, які можуть спрамувати дії на загострення торгівельної війни між обома сторонами.

Незалежно від цих обставин, технології акумулювання і зберігання електричної енергії в найближчі роки мають всі шанси на виведення відновлюваної енергетики на якісно новий рівень.

Джерело: www.intelligentliving.co